Rejestracja telefoniczna: (63) 262 56 82 lub 608 324 946

Zdrowe Święta

gru 20, 2015

0
Zdrowe Święta

Zdrowe Święta

Posted in : Blog on by : Paweł Kucharski
 • ,
 • ,
 • ,
 • ZDROWE ŚWIĘTA

  Świąteczne uczty tuczące i obciążające żołądek, później rodzice przed telewizorem a dzieci przed komputerem. To coraz powszechniejszy obraz polskich świąt.

  NIE PRZEJADAJ SIĘ!

  Chcąc spędzić święta Bożego Narodzenia zdrowo, w miłej, rodzinnej atmosferze przede wszystkim nie wolno się przejadać. Już w Wigilię, kiedy na stole stoi dwanaście potraw należy pamiętać o tym aby każdej tylko spróbować, a nie objadać się wszystkimi daniami po kolei. Wśród tradycyjnych świątecznych potraw, powinny się znaleźć także warzywa i owoce a zamiast słodkich soków i napojów gazowanych – niegazowana woda mineralna. Należy nie tylko mniej jeść, ale pamiętać, by jeść powoli, niewiele na raz i często robić sobie przerwy. Absolutnie nie powinno się spędzić całego dnia przy stole. Należy pamiętać o aktywności fizycznej i między posiłkami udać się choćby na krótki spacer. Zachowanie umiaru przy świątecznym stole istotne jest dla naszego zdrowia. Przez nadmiar jedzenia przybywa nam dodatkowych kilogramów, rośnie poziom cholesterolu a z nim ryzyko miażdżycy. Organizm może też odmówić przyjęcia tak ogromnej ilości pokarmu w jednym czasie i zareagować niestrawnością. Niestrawność występuje po przejedzeniu się, zwłaszcza pokarmami ciężko strawnymi i tłustymi. Szczególnie u osób cierpiących na przewlekły nieżyt żołądka, przewlekłe stany zapalne dróg żółciowych i trzustki oraz przewlekłe schorzenia wątroby lub jelit. Niestrawność, zwana też dyspepsją, to cały zespół objawów dyskomfortu w jamie brzusznej. Jest to uczucie wzdęcia, pełności, ucisków w nadbrzuszu, którym zazwyczaj towarzyszą nudności, zgaga, odbijanie a niekiedy nawet wymioty lub biegunka.

  NA KŁOPOTY – HERBATKA

  Jeśli już się pojawią dolegliwości przewodu pokarmowego możemy zastosować różne domowe sposoby ich łagodzenia. Przede wszystkim powinniśmy przestać się objadać, na dwa, trzy dni przejść na lekką dietę odciążającą układ trawienny. Pić dużą ilość płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia i wspomagać trawienie pijąc ziołowe herbatki z mięty, dziurawca, rumianku. W aptekach dostępne też są rozmaite preparaty łagodzące konkretne objawy: na biegunkę, wzdęcia, środki hamujące wydzielanie kwasów na zgagę, oraz środki przeciwbólowo – rozkurczowe. Jeśli mimo tego postępowania objawy będą się utrzymywać, należy zgłosić się do lekarza.

  Wszystkim znajomym i pacjentom życzymy zdrowych świąt Bożego Narodzenia.

  Lek. med. Paweł Kucharski
  specjalista chorób wewnętrznych

  lek. med. Magdalena Kucharska
  specjalista chorób wewnętrznych