Co robić w przypadku wystąpienia objawów uzależnienia od komputera i sieci? Do jakiego specjalisty się udać?
Osoby, dla których spędzanie czasu przed komputerem lub w sieci stało się problemem, często mają za sobą nieudane próby kontrolowania swoich zachowań. Jednocześnie odczuwają podniecenie podczas korzystania z tych urządzeń i usług, zaniedbują rodzinę, przyjaciół, naukę, pracę, zaniedbują sen, towarzyszy im wstyd, lęk, niepokój, wycofują się z aktywności życiowych i rozmaitych przyjemności, nawet odczuwają rozmaite dolegliwości fizyczne: przyrost lub utrata masy ciała, bóle głowy, pleców (zmiany w kręgosłupie).
Co ciekawe, istnieje coraz więcej dowodów na to, że zbyt częste korzystanie z Facebooka także prowadzi do uzależnienia. Presja zalogowania i sprawdzenia najnowszych informacji dotyczących naszych znajomych, przeczytania nowych wiadomości jest niekiedy tak silna, że wiele osób zapomina o swoich codziennych obowiązkach i zaniedbuje pracę zawodową.
Jeśli występują powyższe objawy; jeśli w (zamieszczonym w poprzedniej części artykułu) teście przeważają odpowiedzi twierdzące, jeśli u nas lub u naszych bliskich zauważamy, że czas spędzany przy komputerze wymyka się spod kontroli, należy – co wcale nie jest łatwe – zdecydować się na wizytę u certyfikowanego specjalisty terapii uzależnień lub psychoterapii uzależnień.
Do prawidłowego rozpoznania uzależnienia od komputera i Internetu konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z osobą podejrzewaną o uzależnienie oraz ewentualnie (za jej zgodą) z bliskimi.
Ważnym czynnikiem w rozpoznaniu ewentualnego uzależnienia musi być jasne stwierdzenie, czy korzystanie z komputera/Internetu wiąże się z nauką czy pracą czy też jest „bezproduktywne”, czy jest marnotrawieniem czasu.
O uzależnieniu od komputera czy sieci w kryteriach diagnostycznych, klinicznych można mówić wtedy, gdy korzystanie z tych urządzeń i usług prowadzi do uszkodzenia lub upośledzenia objawiającego się w ciągu ostatniego roku co najmniej trzema spośród niżej wymienionych objawów: