Diagnozowanie uzależnienie – ciąg dalszy
oraz sposoby leczenia uzależnienia od komputera i Internetu
W diagnozowaniu uzależnienia od sieci internetowej i Internetu pomoże też stwierdzenie obecności co najmniej trzech objawów z poniższej listy:
Jakie są sposoby leczenia?
Osoby uzależnione od sieci czy komputera niestety bardzo rzadko zgłaszają się po pomoc, a powodem, który skłania ich do wizyty u specjalisty są narastające problemy rodzinne lub zdrowotne, będące efektem spędzania zbyt długiego czasu przy komputerze.
W odróżnieniu od innych uzależnień, w przypadku uzależnienia od Internetu/komputera występuje dodatkowy problem. Osoby z tym uzależnieniem bardzo ciężko skłonić do spotkania „twarzą w twarz” ze specjalistą, ponieważ są przyzwyczajone do obcowania z ekranem lub porozumiewania się z ludźmi za pomocą klawiatury.
Decyzja o podjęciu leczenia następuje dopiero wówczas, kiedy osoba zainteresowana zacznie zauważać różnicę, między zdrowym a patologicznym korzystaniem z komputera. Jest to o tyle trudne, że w dzisiejszych czasach komputer i Internet są powszechnie używane, są mediami społecznie akceptowanymi, a osoby korzystające z nich odbierane są jako nowoczesne.
Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, podstawową formą leczenia jest psychoterapia. W leczeniu uzależnienia od komputera i sieci ważna jest zmiana sposobu korzystania z nich, gdyż nie można całkowicie uniknąć kontaktu z nimi, głównie w związku z pracą czy nauką. Podczas leczenia, w ramach treningu nowych zachowań, nierzadko montowany jest w komputerze alarm, który po upływie określonego czasu przypomina, że urządzenie to należy wyłączyć i przejść do innej aktywności. Konieczne w leczeniu jest przygotowanie szczegółowego realnego planu dnia, uwzględniającego określenie ram czasowych korzystania z Internetu i komputera, a także innych codziennych aktywności, z wypoczynkiem włącznie. Realizacja takiego planu powinna zmienić dotychczasowe nawyki i zwyczaje oraz pozwolić na zagospodarowanie na nowo tych obszarów życia, które zostały zaniedbane w wyniku uzależnienia.
Inny terapeuci proponują, by podczas leczenia stosować 10 wspomagających je zasad:
Bardzo pomocna jest zmiana rytmu korzystania z sieci, tj. więcej krótszych, a mniej dłuższych sesji.
W 1995 roku powstała pierwsza grupa Anonimowych Internetholików. Opracowano, opartą na doświadczeniach Anonimowych Alkoholików, wersję Programu 12 Kroków dla uzależnionych od Internetu. Istnieją też grupy Anonimowych Czatoholików, czyli osób uzależnionych od rozmów przez Internet. Warto też wiedzieć, że funkcjonuje, oparta na Programie 12 Kroków grupa Anonimowych osób uzależnionych od komputerów osobistych.
W ostatniej części artykułu pojawią się zagadnienia na temat możliwości ewentualnego wyleczenia z uzależnienia od sieci i komputera.