Rejestracja telefoniczna: (63) 262 56 82 lub 608 324 946

Uzależnienie od sieci – część I

lut 24, 2016

0
Uzależnienie od sieci – część I

Uzależnienie od sieci – część I

Uzależnienie od sieci – część I

Pierwszy „prawdziwy” komputer skonstruowano  w 1946 r. w Filadelfii (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej). Zajmował on powierzchnię 140 m2, ważył 27 ton i mierzył 5,5 x 24,4 metra. Pobierał prąd elektryczny o mocy 150 kW, a jego włączenie powodowało przygasanie świateł w całej Filadelfii. W latach 70. XX wieku powstał pierwszy komputer osobisty.

Trudno wtedy było przewidzieć, że dalszy rozwój, odbywający się głównie dzięki wykorzystywaniu komputera na potrzeby wojska i biznesu, będzie powodował zagrożenie dla zdrowia, jakim jest uzależnienie. Bo od komputera i sieci internetowej – choć niektórym trudno w to uwierzyć – można uzależnić się tak samo jak od alkoholu czy narkotyków.

Uzależnienie to polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera bądź z Internetu w sposób, który powoduje szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń i/lub u otoczenia.

Według badań osoby uzależnione od komputera spędzają przy nim – poza obowiązkami wynikającymi z pracy np. w biurze – średnio 35 godzin tygodniowo.

O typach tego uzależnienia, jego specyfice i konsekwencjach dla człowieka – wyjaśnię w drugiej części niniejszego artykułu.